ISIS wykorzystuje dzieci i niepełnosprawnych do samobójczych zamachów.

Przerażające wieści napływają do nas między innymi z Syrii, Iraku i Afganistanu. Tamtejsi Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego coraz częściej posługują się dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi do przeprowadzania samobójczych zamachów przy użyciu samochodów-pułapek. To nie pierwsza taka sytuacja, gdy niepełnosprawni padają ofiarą Dżihadystów. Pod koniec 2015 roku media informowały o tym, że muzułmańscy duchowni z opanowanego przez Państwo Islamskie Mosulu podjęli decyzję o zabijaniu dzieci, które rodzą się z zespołem Downa, deformacjami ciała lub niepełnosprawnością.

Amerykańskie wojsko: to zwiastun końca Państwa Islamskiego

Amerykański generał dostrzega pozytywy

Brzmi to przerażająco, ale rzeczywiście amerykański generał Matt Isler uważa, że wykorzystywanie dzieci i osób niepełnosprawnych do przeprowadzania samobójczych zamachów świadczy o tym, że Państwo Islamskie chyli się ku upadkowi. Dlaczego tak jest? Według Islera takie postępowanie sugeruje, że IS brakuje ochotników do przeprowadzania tego typu zamachów. Wykorzystywanie dzieci i niepełnosprawnych jest więc czymś w rodzaju aktu desperacji.

Według generała Matta Islera amerykańscy żołnierze stacjonujący w Iraku coraz częściej napotykają pojazdy prowadzone przez związanych ludzi. Ponadto pojazdy-pułapki w ostatnim czasie niejednokrotnie w ostatniej chwili oddalały się od celu zamachu. Wśród kierowców takich pojazdów często widziano dzieci i osoby niezdolne do samodzielnego poruszania się. Nie wiadomo jeszcze do końca, czy same zgłosiły się do przeprowadzenia zamachów, czy zostały doń zmuszone, choć fakt wiązania sporej części z nich jest aż nadto wymowny. Amerykańscy żołnierze widywali również patrole ISIS poszukujące kierowców takich pojazdów.

Rzecz dzieje się w ostatnim bastionie Państwa Islamskiego – w Mosulu na północnym Iraku. Nieprzerwanie od października toczą się tam zacięte walki między IS a dowodzoną przez Amerykanów koalicją antydżihadystyczną. Według Amerykanów dżihadyści z Państwa Islamskiego powoli zaczynają zdawać sobie sprawę z nadchodzącej klęski, a wykorzystywanie dzieci i osób niepełnosprawnych do przeprowadzania zamachów samobójczych ma być tego najlepszym dowodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *