Jeździsz nimi codziennie, ale jak wiele o nich wiesz? Poznaj 5 nietypowych faktów na temat wind!

W ubiegłym miesiącu, a konkretnie 23 marca, jak co roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Windy. Zazwyczaj korzystamy z tych urządzeń dźwigowych dosyć bezrefleksyjnie, doceniając ich użyteczność głównie wtedy, kiedy ulegną mniejszej lub większej awarii, stawiając nas przed koniecznością pokonywania kondygnacji budynku po schodach. Co ciekawe, z windami wiąże się wiele interesujących ciekawostek. W niniejszym tekście spróbujemy przedstawić kilka z nich.

23 marca 1857

Tego dnia uruchomiono pierwszą na świecie windę pasażerską. Mogłoby się wydawać, że windy to wynalazek stosunkowo świeży, ale te sto sześćdziesiąt lat, jakie upłynęło od chwili uruchomienia pierwszej z nich, świadczy o czymś zupełnie odwrotnym. Samo wydarzenie miało miejsce w Nowym Jorku.

Selfie w lustrze? No właśnie, skąd właściwie lustra w windach?

Znakiem czasu na portalach społecznościowych jest niewątpliwie ogrom selfie w lustrze. Wśród polskich celebrytów „mistrzem” realizacji tej konwencji jest chociażby Dawid Woliński. Ale skąd w ogóle pomysł na to, by w windach instalować lustra? Odpowiedź jest bardzo banalna – aby pasażerowie w czasie jazdy mieli się czym zająć (w tym przypadku zajmują się własnym wyglądem).

Szybko, szybciej, Shanghai Tower

Najszybsza obecnie winda na świecie znajduje się w Chinach, a konkretnie w Szanghaju. Zainstalowano ją w drugim co wielkości budynku świata – Shanghai Tower – mierzącym ponad sześćset metrów. Jak szybko porusza się winda wewnątrz budynku? Z niebagatelną prędkością 20,5 km/h.

Wysoko, wyżej, Hammetschwand

Jeśli już jesteśmy przy rekordach, warto wspomnieć o windzie znajdującej się w szwajcarskim Hammetschwand – jest to na chwilę obecną najwyższa zewnętrzna winda w Europie. Za jej pośrednictwem można przebyć pionową drogę mierzącą blisko 153 metry i to czasie krótszym niż minuta.

Windą w kosmos

Science-fiction? Może jeszcze do niedawna, bo całkiem niedawno kanadyjska firma Thoth Technology uzyskała patent na windę kosmiczną! Winda co prawda nie będzie sięgać gwiazd, ale jej dwudziestoczterokilometrowa konstrukcja znacząco obniży koszty związane z podróżami w kosmos. Na szczycie windy bowiem ma znajdować się lądowisko dla statków kosmicznych. Jaka będzie dalsza historia tego patentu? Zapewne przekonamy się o tym w nadchodzących latach.

windy-towarowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *